Половината човечество не си мие ръцете след тоалетна

Половината човечество не си мие ръцете след тоалетна

11.03.2010 г. 15:23 ч.

BNews - News4000.bg


Според изследване на сайта GlobaHandWashingDay.org мотивът за миенето на ръце след тоалетна съвсем не е личната хигиена, а притеснението и срамът, заради който най-вече хората си мият ръцете.
Хората се притесняват да не би да ги наблюдават и да не се изложат и поради тази причина си мият ръцете. Това се случва най-често в обществените тоалетни или в офиса, но в домовете хората редовно пропускат това.

Според статистика на сайта от 0 до 34% по света си мият ръцете със сапун във "важните моменти" - след посещение на тоалетната или сменянето на памперси и преди храна.
Използването на сапун увеличава времето на миене и чрез триенето на ръцете разгражда мръсотията, в която се съдържат повечето микроби.

Въпреки това според проучването над 50% от хората не си мият ръцете със сапун, след като са пипали домашния си любимец. Кихането и кашлянето също не е повод да застанат пред умивалника за близо ¼ от възрастните по света.
Когато не се мият със сапун, върху ръцете, които са били в контакт с човешки или животински екскременти, телесни течности като секреция от носа, заразена храна или вода, банкноти, попадат бактерии, вируси и паразити.
Въпреки че миенето на ръцете е един от най-сигурните методи за предпазване от хепатит, възрастните нямат навика да го правят достатъчно често. Насапунисването е задължително, защото това е най-достъпния и евтин начин да се "отмият" редица болести - от диария до новия свински грип A/H1N1.
Изследването е глобално, но за съжаление българите сме в черната статистика по нехигиеничност.

Освен да мием ръцете си, българите често забравят и други основни за личната хигиена навици. Според статистиката на Българския стоматологичен съюз едва 36% от хората имат навика да си мият редовно зъбите. 33% пък редовно си сменят четките, макар че според стоматолозите това трябва да става на всеки три месеца.


Коментари

Няма коментари по тази статия

Напиши коментар


 

НАЙ-ЧЕТЕНИ

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

В РУСИЯ СЪМ, В РУСИЯ СЪМ...

Кингс Табако открива представителства в Москва

Освен оценката за качество на европейско ниво и отличие за модерна визия и пълна продуктова гама, в рамките на изложението експертите организираха и дегустация на родният ни тютюн.

УДАР В ДЕСЕТКАТА

„Пещерска Мускатова”със Златен медал в USA

Ракията на България получи международно признание на International Review of Spirits Award.


АНКЕТА

Кой се подготви най-добре през лятото?










Футбол

Арфата пред договор с "воеводи"

Пред договор с ОФК Сливен е капитанът на маричани Ирфан Юсеинов.

Крими

Полицията разби цигарената мафия в "Шекера"

Цигари на обща стойност 1500 лева са били откраднати от павилион в Пловдив.

Спорт

Стаматова стигна финал в Италия

17-годишната ни ракета достигна до финал на двойки в италианския град Гардоне Вал Тромпия с партньорката си Стефани Вонгсути (Франция).

Булевард

Сървайвърката Силвия показа плът на Cacao (СНИМКИ)

Представяме ви ексклузивна фотосесия на сървайвърката, която се появи на Cacao Beach по бански, с кубинки и на мотор.


Хакери записали лични данни на 100 милиона във Фейсбук

При все това в средата на юни Facebook отбеляза регистрацията на своя половинмилиарден потребител.


Константин приканва за Рекорд на Гинес в Пловдив

До сега на всеки от концертите на турнето "Планета Дерби 2010" се събират рекорден брой зрители и очакваният брой за Пловдив е съвсем реален.


Политика

И Дянков става клиент на прокуратурата

От прокуратурата разкриха, че вече е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за разгласяване на държавна тайна по непредпазливост.


Пуснаха парите за тютюнджиите

За юридически лица и ЕТ, сумите се изплащат по посочените от тях сметки.


Сините искат да пратят Доган на прокурор

Скандалът около хонорара на лидера на Движението гръмна след посещение на премиера Борисов до хидровъзела "Цанков камък".


Общинари представят социален анализ

Социалната дирекция изготви този анализ с цел осигуряване на равен достъп до услуги на всички нуждаещи се. Така ще се отговори на националните и европейските по


НАП: Плащания над 5000 лв. и заплати само по банков път

В момента данъчните закони не позволяват ревизии по аналогия за осигуровки.